Historie

Metoda Spinal Touch vznikla před více jak 80 lety ve Spojených Státech. Tvůrci této metody jsou americký chiropraktik Dr. John Hurley a jeho manželka, chiropraktička Dr. Helen Sandersová. Dr. John Hurley byl původním povoláním stavební a strukturální inženýr a také statik. Během své praxe se specializoval a velice intenzivně zajímal o to, jak stres, napětí, poloha těžiště a porucha rovnováhy deformuje, ovlivňuje a snižuje životnost různých stavebních i jiných konstrukcí. Po nějakém čase si uvědomil, že by jeho bohaté znalosti a zkušenosti v těchto principech šly použít i na lidské tělo a zabránit tak mnoha vážným zdravotním problémům a deformacím v držení těla. Začal tedy studovat na Ratledge College of Chiropractic, kde se seznámil se svojí manželkou Helen Sandersovou. Po mnoha letech výzkumu poté společně vyvinuli metodu, jenž nazvali Aquarian Age Healing - neboli „Léčení Věku Vodnáře“ a popsali ve stejnojmenné knize, která vyšla roku 1932. Jeho cílem bylo vytvořit metodu, která by byla účinná na mnoha úrovních člověka zároveň (komplexní), metodu, která by nebyla technicky obtížná a nevyžadovala příliš odborné znalosti (dostupná a naučitelná), metodu, která by měla minimální kontraindikace (pro všechny). Tento na první pohled složitý úkol se mu však povedl lépe než čekal. 

Dr. Hurley měl několik žáků, mimo jiné chiropraktika Dr. Francise Goese. Dr. Goes naučil následně tuto metodu chiropraktika Dr. W. LaMara Rosquista. Ten Hurleyovu metodu pozměnil, rozpracoval a zrychlil. Poté jí přejmenoval na Spinal Touch (The Bio-mechanics Technique) a po více než 40 let jí učil, používal a propagoval. Nyní Dr. Rosquist vyučuje metodu Spinal Touch na své klinice v americkém Salt Lake City a také prostřednictvím korespondenčních kurzů (Home Study Course), jenž jsou velmi obsáhlé a propracované. Avšak pouze informativní, nikoli praktické. 

Mezi nejvýznamnější žáky Dr. Rosquista patří angličtí chiropraktici Allyn Edwards a Sue Weller, kterým předal Dr. Rosquist pomyslné žezlo této metody a učinil je svými nástupci pro šíření a výuku této metody v Evropě. Allyn a Sue vytvořili Mezinárodní asociaci terapeutů Spinal Touch – ISHTA SPINAL TOUCH, která má sídlo v Anglii v hrabství Stafford.

CERTIFIKACE

A zde, u těchto certifikovaných terapeutů jsem vystudovala tuto úžasnou metodu i já a nyní s pověřením Allyna a Sue mohu i já ISHTA Spinal Touch šířit a vyučovat v Česku i na Slovensku jako certifikovaná terapeutka a lektorka této techniky.